Foto: iStock
Ledeni užitak

Sladolede vole baš svi

Krem sladoled je najkvalitetnija vrsta ove omiljene ljetne slastice jer ima najviše mliječne masti. Aromatizirani deserti nalikuju sladoledu, ali se od njega znatno razlikuju jer sadrže samo vodu, šećer i arome.

"Pojedi ovu ribu. Meka je i svježa. Jutros ulovljena. A tek blitva. Krasna je. Kupila sam je kod one tvoje gospođe", nastojim nekako privoljeti baku na ručak.
"Ne mogu ništa jesti. Sve me guši", jedva izusti na rubu života i smrti; treći put ovog tjedna.
I taman kad sam završila s ručkom i počela pospremati stol, živne baka upitavši: "A ima li još onog dobrog sladoleda?"

Okusa i boja da se teško odlučiti koji odabrati. U čašici, kup, na štapiću, veliki u kutiji, a tek onaj u hruskavom kornetu, po mogućnosti slatkom. Sladoledom se može podmititi dijete i oraspoložiti starije ukućane. Volimo ga, bez iznimke, svi. Mmmm...

Vrste i sastav sladoleda

Sladoled sadrži različite sastojke. To mogu biti mlijeko i mliječni proizvodi (npr. slatko vrhnje), šećer, voće, a također jaja, čokolada i aditivi (arome, stabilizatori, zgušnjivači...). Na tržištu postoje krem sladoled, mliječni sladoled i sladoled. Krem sladoled je najkvalitetniji. Ima najviše mliječne masti. Mliječni sladoled ima manje mliječne masti. Ni prvi ni drugi ne smiju sadržavati biljne bjelančevine i/ili masti.
Sladoled sadrži jednaku količinu masti kao i mliječni sladoled, no ta mast može biti biljna i/ili mliječna. Također, može sadržavati biljne bjelančevine, koje su po svom sastavu lošije kvalitete u odnosu na mliječne bjelančevine.

Boje koje se dodaju sladoledima kod nekih ljudi mogu izazvati neke neželjene pojave, npr. osip. U tom slučaju treba se držati kvalitetnih provjerenih sladoleda koji ih ne sadrže. Moglo bi se reći "Dobra stara Snjeguljica".

Postoje i zamrznuti aromatizirani deserti. Nalikuju sladoledu, ali se od njega znatno razlikuju. Sadrže vodu, šećer, arome i druge sastojke. Mlijeko ne sadrže ili ga sadrže u maloj količini pa se ne mogu nazvati sladoledom.

Mane sladoleda

Zna se dogoditi da sladoled nema onu željenu meku teksturu. U ustima se osjete kristalići. Mogu nastati kada se sladoledna smjesa sporo zamrzava što pogoduje rastu kristala. Nadalje, vodenasti se kristali osjete i kada nesavjesni vlasnici slastičarnica sladolednu smjesu rade s većom količinom vode nego to receptura kaže.

I za kraj

Vjerojatno ste vidjeli da se u nekim slastičarnicama svaka vrsta sladoleda uzima svojom žlicom koja se u njemu nalazi. To je prva mogućnost i u redu je. Također se različite vrste mogu uzimati jednom jedinom grabilicom. No, ona se mora držati u posudi s protočnom vodom koja ju tako ispire.

Neki dan sam u gradu zastala pokraj jedne poznate slastičarnice. Obradovala me misao rashladiti se ljetnom poslasticom. Nakon nekih desetak minuta strpljivog čekanja, skoro sam došla na red. U tom trenutku, vjerojatno zbog profesionalne deformacije, ugledam kako slastičarka nakon svake kuglice malo 'probrčka' grabilicu u neprozirnoj posudi s vodom koju drži pred sobom. Kada sam to vidjela, prošla me želja za osvježenjem.

Naime, ukoliko se za ispiranje grabilice nepropisno koristi obična posuda s vodom, dolazi do stvaranja uvjeta za rast nepoželjnih bakterija. Nema kontinuiranog protoka vode.

Hranjive tvari sladoleda (šećeri, bjelančevine, vitamini i mineralne tvari) pomiješane s vodom u takvoj posudi dobra su podloga za razvoj štetnih 'mikrića'.

"Tko zna kad su zadnji put promijenili tu vodu. A još ova vrućina. U toj vodi nema čega nema. Samo mi još treba razboljeti se", pomislih. I odem. U najbliži dućan po gotovi sladoled. Ponekad više vjerujem samozatajnim kolegama tehnolozima nego razvikanim slastičarnicama s domaćim sladoledom. "Domaćim. Mo’š mislit."

Linker
26. travanj 2024 10:06