Sve majke koje su dojile tuđu djecu slažu se da osjećaja nelagode nema nego samo sreća što se može pomoći.
 Foto: iStock
Plemenito iskustvo

'Dojim dijete od prijateljice i osjećaj je predivan'

Puljanka Ena B., majka dvoje djece, podijelila je s nama svoju intimnu priču u želji da razbije tabue oko dojenja tuđe bebe. Ispričala nam je koliko je njezino iskustvo pomaganja drugoj majci ispunjava.

Iako se o tome rijetko priča, majke često 'uskaču' jedna drugoj još u rodilištima. Ponekad doje tuđu djecu čijim majkama još nije nadošlo mlijeko, koje još nemaju dovoljno snage ili lošu tehniku dojenja.
Prijateljica od Ene ima 'palčicu', prerano rođenu kćer. Mlada majka ima problema s dojkama jer joj je beba već prvi dan napravila ragade.
- Bori se da doji, ali treba vremena da joj zarastu rane, barem malo. Pomogla sam joj i podojila njeno dijete. Mislim da me u životu nije nešto ispunilo kao pomoć koju sam pružila objema, ispričala nam je Ena. Mlađu, 4-mjesečnu kćer još doji. Kaže da nema u planu konstantno dojiti bebu svoje prijateljice, ali kad god i koliko god bude njena mama htjela, ona će biti na raspolaganju.
- Ovo moje dojenje njene bebe samo je privremeno dok se njih dvije ne uštimaju. Iako živimo blizu, fizički je vrlo nezgodno da ja dojim tu bebu u pravom smislu riječi. Imam svoje dvoje djece i obaveze, ali sam spremna uskočiti, kaže plemenita majka.

Mlada sam i zdrava, a dojenje me ispunjava

Puljanka koja trenutno živi u Sarajevu svjesna je da će njen postupak naići i na osude.
- Mnogi se gade pri pomisli da netko doji tuđe dijete. No, ne obazirem se na osude. Ja sam mlada, zdrava žena koja je trenutno u periodu kada me dojenje ispunjava. Izuzetan je osjećaj povezanosti majke s djetetom dok ono sisa. Ništa se s time ne može mjeriti, barem meni, objašnjava Ena.
Nekoć davno su na dvorovima postojale dojilje za djecu kraljica koje iz nekog razloga nisu dojile. Još je i kod naših baka bilo uobičajeno da žena paralelno sa svojim djetetom doji dijete susjede koja nije mogla.

Hormoni i majčinski instinkt rade svoje

Osjećaj dojenja tuđeg djeteta sasvim je prirodan, kažu majke koje su to iskustvo prošle.
- Beba je beba, glad je glad. To je jednostavno jače od vas, hormoni i majčinski instinkt tu rade svoje. U usporedbi s dojenjem vlastitog djeteta, jedina je razlika možda sam način i tehnika sisanja. To dojenje ne budi u majci jednake emocije kao kada doji vlastito dijete, naravno, ali osjećaj je svejedno lijep, na neki drugi način. Mislim da se nisam u životu korisnije osjećala, ispričala je majka koja je željela ostati anonimna. Dodaje da je svaka kap majčina mlijeka neprocjenjiva, pa ako i nije od vlastite mame, opet je bolja opcija od adaptiranog mlijeka.

Nema tu nikakve nelagode, naprotiv. Onaj osjećaj da si učinio za nekoga nešto lijepo i korisno nemjerljiv je.

Banke humanog mlijeka popularne na zapadu

U mnogim zemljama postoje banke humanog mlijeka, no u Hrvatskoj još ne. Banke humanog mlijeka osmišljene su kako bi majke koje imaju višak svojeg mlijeka donirale za potrebe onih koji nemaju: za nedonoščad, bolesne bebe te ostale ugrožene skupine. Na taj se način malim pacijentima pruža najzdravija i najprirodnija prehrana. Mlijeko u tim bankama prolazi niz testova na HIV, hepatitis, alkohol i sl.

Salma Hayek pred kamerama dojila malog Afrikanca
Veliku buru podigla je prije nekoliko godina američka glumica Salma Hayek, koja je u Sierra Leoneu pred kamerama podojila novorođenče, želeći pokazati da u prvoj pomoći ne moraju sudjelovati samo dobrotvorne organizacije već i 'mali' ljudi.
- Dijete je savršeno zdravo, ali mu majka nema mlijeka. Bio je jako gladan, a ja sam ga nahranila budući da imam dosta mlijeka jer dojim kćer Valentinu', rekla je tad Salma i izazvala podijeljene reakcije.

Linker
20. travanj 2024 14:44