Sepsa se najčešće javlja zbog četiri infekcije.
 Foto: Shutterstock
Ne igrajte se

5 znakova sepse na koje treba obratiti pažnju

Znakovi sepse često se preklapaju s onima od septičkog šoka poput bolnog mokrenja ili problema s disanjem. Rani tretmani liječenja povećavaju šansu za potpuni oporavak.

Sepsa, ili trovanje krvi, gotovo je uvijek posljedica neke infekcije. Nastaje kad tijelo na infekciju reagira oštećenjem vlastitih tkiva i organa, što može rezultirati stanjem šoka, višestrukim zatajenjem organa pa i smrću, osobito ako se ne prepozna na vrijeme.

Ako se ne liječi, sepsa može napredovati u septički šok, najteži oblik stanja koji kompromitira kardiovaskularni sustav i rezultira vrlo niskim krvnim tlakom i neadekvatnim protokom krvi u vitalne organe, kažu stručnjaci. Budući da ne postoji test za ovo stanje, sepsu i septički šok vrlo je teško dijagnosticirati.

Ali ono što liječnici znaju je da se sepsa najčešće javlja zbog četiri infekcije: upale pluća, abdominalnih infekcija (poput netretirane upale slijepog crijeva), infekcija mokraćnih putova (UTI) ili infekcije kože ili mekog tkiva.

Znakovi sepse često se preklapaju s onima od septičkog šoka poput bolnog mokrenja ili problema s disanjem.

Dakle, ako imate kombinaciju simptoma infekcije i sljedećih simptoma, odmah potražite liječničku pomoć.

1. Hladna, vlažna ili ljepljiva koža

Ako imate sepsu, vaše tijelo se usredotočuje na crpljenje krvi najvažnijim organima poput vašeg srca, bubrega i mozga. Zbog toga koža postaje hladnija i vlažnija. I to može ostati isto ili se pogoršati kad vaše tijelo uđe u septički šok.

Hladno i vlažna koža može biti simptom mnogih manje smrtonosnih (pa čak i potpuno benignih) stanja. Trebali biste se brinuti jedino ako imate i druge simptome primarne infekcije.

2. Značajno smanjeno uriniranje ili tamna mokraća

Budući da je bubreg jedan od najčešće ozlijeđenih organa tijekom sepse, osobito zato što je toliko osjetljiv na promjene u krvotoku i pritisku, nije neuobičajeno da pogađa urin. Kada vaše tijelo osjeti niži krvni tlak, pokušava zadržati što je moguće više tekućine. I to rezultira manjom količinom tekućine u mokraći (tamnija i jačeg mirisa) i rjeđe odlaske na WC.

U ekstremnim slučajevima, neki pacijenti više uopće ne mokre. Ako se osjećate loše i počnete primjećivati negativne promjene u mokrenju, nemojte to odmah pripisati nedostatku tekućine.

3. Teži oblik zbunjenosti

Zbunjenost i vrtoglavica mogu biti rezultat niskog protoka krvi u mozak, dehidracije i 'loših' toksina koji se oslobađaju u tijelu kao rezultat sepse. Ako dođe do septičkog šoka, svi će ti simptomi biti 'poprilično jaki'. Stručnjaci opet naglašavaju da ti simptomi moraju biti u prisutnosti infekcije, pogotovo jer su to i uobičajeni simptomi drugih stanja poput moždanog udara ili jednostavno umora.

4. Ubrzani rad srca

Ovo nije samo tipična brzina otkucaja srca nakon jutarnjeg trčanja. Ovdje govorimo o osjećaju kao da vaše srce trči - dok, recimo, jednostavno sjedite u stolici. Znak za uzbunu je ako imate više od 90 otkucaja srca u minuti.

5. Teško disanje

Osim ako ne meditirate, obično ne razmišljate o svom disanju, zar ne? Dakle, ako primijetite da dišete brzo i/ili imate kratak dah, kao da ste se penjali po stepenicama, možda biste trebali saznati što se događa. Upala pluća je, kažu stručnjaci, najčešća infekcija koja uzrokuje sepsu.

Poput povećane brzine otkucaja srca, ovi su simptomi rezultat toga da se vaše tijelo 'preforsiralo' - u ovom slučaju, konzumira više kisika i time proizvodi više ugljičnog dioksida nego obično. Zbog toga vaše tijelo treba više kisika i pokuša zadovoljiti taj zahtjev bržim disanjem i potencijalno uzrokujući da se osjećate loše.

Rani tretmani liječenja povećavaju šansu za potpuni oporavak od sepse.

Linker
10. travanj 2024 22:34