Mnogi se neugodno iznenade kad dobiju račun za liječenje, a nemaju dopunsko.
 Foto: iStock
Vrlo bitno

Znate li razliku između obveznog i dopunskog zdravstvenog osiguranja?

Koliko puta su vas pitali imate li dopunsko, a vi ste samo slegnuli ramenima? Budući da je zdravlje neprocjenjivo, vrijeme je da se konačno informiramo o bitnim razlikama zdravstvenih osiguranja.

Nažalost mnogi još ne znaju glavne razlike između zdravstvenih osiguranja. I to nerijetko saznaju tek kad im ono zaista i zatreba. Ali u moru osiguranja i njihovih naziva nije ni čudo da se to događa i da vas ponekad zaboli glava.

Stručnjaci iz Generali osiguranja su kratkim istraživanjem primijetili kako mnogi mladi ljudi nisu svjesni razlika između obveznog i dopunskog zdravstvenog osiguranja, te ostaju neugodno iznenađeni kad se nađu na nekoj vrsti liječenja, a naročito ako se radi o onom bolničkom.

Dopunsko je, za razliku od obveznog, dobrovoljno zdravstveno osiguranje. Ono pokriva troškove svih vrsta doplata u obveznom zdravstvenom osiguranju bez ograničenja.

I ako ga imate bit ćete oslobođeni plaćanja troškova :

  • Liječničkih pregleda
  • Participacije
  • Boravka u bolnici
  • Lijekova s osnovne (A) i lijekova s dopunske (B) liste lijekova
  • Ortopedskih pomagala
  • Specijalističkih stomatoloških usluga
  • Fizikalne terapije

Foto: iStock
Zdravlje bismo trebali staviti na prvo mjesto.

U praksi to ovako izgleda

Bez ugovorene police dopunskog zdravstvenog osiguranja, njegove troškove podmirujete sami. U slučaju da slomite ruku, a nemate ugovorenu policu dopunskog zdravstvenog osiguranja, u trošku svake pružene usluge (pregled, rendgen, gipsanje ruke, ponovni pregled, lijekovi) dijelom morate sudjelovati sami, a maksimalno do 2.000,00 kn po jednom računu.

Mnogi se vode onom mišlju 'pa što će mi dopunsko, kad sam zdrav'?! No, većina barem jednom godišnje odlazi kod stomatologa, liječnika opće prakse, ginekologa…. Što bi značilo da se novci daju za svaki posjet liječniku, za svako podizanje lijeka na recept, za specijalistički pregled, za specijalističku dijagnozu, a ako se dogodi da vam treba bolničko liječenje, taj iznos itekako raste. Osim, ako imate policu dopunskog osiguranja. Jer, zdravlje bi nam ipak trebalo biti na prvom mjestu, zar ne?

Linker
12. travanj 2024 12:06