Postoje načini na koje možete izbjeći da ste svo vrijeme trajanja visoke koncentracije peludi biljke na koju ste alergični zatvoreni u kući.
 Foto: iStock
Kišete, oči vam suze... Ima pomoći!

Što sami možemo učiniti u borbi protiv alergija?

Ublažiti simptome alergija možemo i na potpuno prirodan način uz samo malo truda u vlastitoj kuhinji.

Iako se proljeće smatra dobom godine kojim caruju alergije, činjenica je da ih ne nedostaje ni u ljetno, a ni u jesen. Kako biste doskočili simptomima koji prate alergiju na pelud, najbolje je u bitku s alergenima krenuti već ovih dana kako bismo doista i uživali u proljeću baš tamo gdje treba - vani, na otvorenom, u prirodi.

Suzne oči, šmrcanje, kihanje, kašljanje, nadraženo grlo i problemi sa sinusima, simptomi su alergije. Evo kako ćete ih ublažiti.

Otežano disanje

Hren: reska, oštra aroma i miris svježe naribanog hrena čistač je sinusa, nosa i bronhija. Dodajte ga nekoliko žlica u juhu, a možete se njime i inhalirati, tako da ga stavite u zdjelu kipuće vode.

Paprena metvica: jedna od najsvestranijih i najcjenjenijih začinskih biljki svoja ljekovita svojstva može zahvaliti prirodnom mentolu, taninu i gorkim tvarima, čija je kombinacija zaslužna za ublažavanje simptoma gušenja i bolje disanje. Kapajte je u mirisne lampe, koristite kao čaj i začin jelima, a naročito za inhaliranje.

Nadražajni kašalj

Sjeme anisa: Da biste potaknuli produktivan kašalj (iskašljavanje), pripremite infuziju: 1 do 2 žličice sjemena anisa djelomično zdrobite da puste ljekovita svojstva pa dodajte u šalicu kipuće vode i pijte triput dnevno. Koristit će i ako dodate kap eteričnog ulja sjemena anisa u šalicu čaja od paprene metvice, a napad kašlja ćete suzbiti i ako ukapate jednu kap na žličicu meda.

Bazga: bogata je flavonoidima, vitaminima (A, B i C), eteričnim uljima, šećerom i karotenoidima. Pomoći će vam svi pripravci koji sadrže bazgu, a za iskašljavanje se naročito preporučuje infuzija od svježih cvjetova. Namočite šaku cvjetova u šalici kipuće vode, nakon desetak minuta procijedite i pijte triput dnevno.

Timijan/majčina dušica: za ublažavanje kašlja, iritacije bronhija, otežanog disanja i grlobolje koristi se naročito lišće i vrhovi cvjetova. Čaj napravite tako da 1 do 2 žličice sušene majčine dušice dodate u šalicu kipuće vode, a nakon 15 minuta procijedite.

Smetnje u grlu

Cimet: zbog svog ugodnog mirisa i antimikrobng djelovanja, cimet je svakako jedan od najukusnijih i najmirisnijih načina za umirivanje nadraženog, bolnog ili upaljenog grla. Pripremite tinkturu tako da šaku štapića od cimeta (prethodno očišćenih!) ubacite u bocu s pola litre vodke. Protresite bocu svakog dana, a nakon dva tjedna sadržaj procijedite i prelijte u tamnu staklenku. Koristite tako da nekoliko kapi tinkture ukapate u čašu tople vode koju ćete pijuckati u gutljajima, ili ćete je grgljati.

Đumbir: čaj od đumbira učinkovit je lijek za suho, nadraženo grlo. Čaj ćete pripremiti tako da jednu žličicu svježe naribanog korijena đumbira kuhate 5-10 minuta u 2 dl vode. Umjesto korijena možete koristiti i đumbir u prahu: dodajte 1-2 žličice po šalici vode, i na laganoj vatri miješajte dok ne počne puštati mirise. Možete dodati i med.

Kadulja: zovu je kraljicom ljekovitog bilja, a osim ostalih blagotvornih svojstava, i čisti sluz iz dišnih organa. U slučaju alergije, koristite je za ispiranje usta i grgljanje, tako da 1 do 2 žličice sušene kadulje stavite u 2 dl vode pa pustite na laganoj vatri da proključa. Ostavite poklopljeno 10 do 15 minuta, a potom procijedite.

Crvene, suzne oči

Kamilica: mokre, u hladnjaku ohlađene vrećice čaja od kamilice držite kao obloge na očima tri do pet minuta (a može i duže). Kamilica je poznata po svojim protuupalnim svojstvima, ali je izbjegavajte ako ste alergični na ambroziju.

Kopriva: pomaže kod svrbeža očiju i kihanja povezanim s peludnom groznicom. Smatra se da kopriva može smanjiti količinu histamina koje organizam proizvodi kao odgovor na alergen, a preporučuje se započeti redovito pijenje čaja od koprive prije početkea sezone peludne groznice. Koristite svježe, zamrzavanjem osušene listove kao čaj, ili kao kapsule.

Začepljen nos

Udisanje ljekovitih, mirisnih para (inhaliranje) opušta mišiće, što doprinosi prohodnosti dišnih putova, smiruje nadraženu, upaljenu sluznicu i olakšava drenažu nosa i sinusa. U litru kipuće vode ukapajte do 6 kapi eteričnog ulja eukaliptusa, timijana, čajevca, ružmarina, paprene metvice, kamilice ili bora: ulja možete i kombinirati, a u tom slučaju dodajite kap po kap: tek kada jedna kap ishlapi, ukapajte drugu. Prekrijte glavu ručnikom i udišite desetak minuta. Ponavljajte dva do tri puta dnevno. Inhalirati se možete i tako da u 2 l čaja od kamilice dodate 3 žlice morske soli, a možete i litri vode dodati 10 žlica jabučnog octa, pa zagrijavati to dok ne proključa.

Ta dosadna prašina

Obranite se od grinja

  • rublje sušite u zatvorenom prostoru, najbolje u odvojenoj prostoriji, a prostore u kojima boravite i sobe provjetravajte više puta dnevno.
  • posteljinu perite na 60 stupnjeva, a koristite antialergijsku jer pruža zaštitu od njih.
  • predmete od materijala koji se ne mogu prati u perilici, kao što su plišane igračke i odjevni predmeti, stavite u zamrzivač na nekoliko sati.

šipak
šećer
cimet
štapić vanilije
muškatni oraščić
voda

Priprema:

  1. Zrele šipke operite i stavite u prikladnu posudu za kuhanje.
  2. Dolijte vodu tako da ona bude 2-3 cm iznad šipka.
  3. Kuhajte na umjerenoj vatri, uz često miješanje, dok plodovi ne omekšaju.
  4. Zgnječite ih kuhačom. Propasirajte smjesu koristeći pasirku, pa potom procijedite kroz gazu. Na ovaj način se uklanjaju koštice i dlačice šipka.
  5. Dobivenu smjesu kuhajte sa šećerom uz neprekidno miješanje. Na litru smjese ide pola kilograma šećera. Kuhajte dok se ne postigne konzistencija meda.
  6. Pri samom kraju dodajte sjemenke pola mahune vanilije, 1/4 čajne žličice svježe mljevenog muškatnog oraščića i 1/3 čajne žličice cimeta. Sve dobro promiješajte i maknite s vatre.
  7. Vrućim džemom punite vruće staklenke, prekrijte celofanom i zatvorite poklopcem.

Linker
13. travanj 2024 20:16