Žene s malim grudima u boljoj su 'poziciji' od onih su većim poprsjem.
 Foto: Shutterstock
Dobre i loše strane

Što znanost kaže - je li pametno stalno nositi grudnjak?

Nošenje grudnjaka je ne samo normalno nego i gotovo obavezno pa se većina žena osjeća nago ako slučajno izađe bez njega. No, je li nam on zapravo potreban, šteti li zdravlju ili, naprotiv, koristi? Ni stručnjaci nemaju jedinstven odgovor, a istraživanja koja su se bavila tom problematikom također su davala neusklađene rezultate.

ZA

Jedna od najčešćih teza u prilog nošenju grudnjaka jest da se grudi sastoje od masnog tkiva i nemaju mišića pa im grudnjaci osiguravaju učinkovitu potporu, što može spriječiti ili ublažiti obješenost grudi u kasnijoj dobi.

Obješenost grudi, posebno ako su veće, može dovesti do natezanja kože vrata i brade koja se zbog stalne izloženosti stresu natezanja može i sama s vremenom objesiti, što se također može izbjeći nošenjem grudnjaka.

Od lošeg držanja do bolova u leđima

Nošenje grudnjaka može pomoći i u održavanju pravilne posture (držanja tijela), što je vrlo važno, ne samo za lijep izgled, nego i za zdravlje. Osim toga, žene s velikim grudima mogu imati jake bolove u leđima ako ne nose grudnjak, a ti bolovi također mogu dovesti do nepravilnog držanja tijela, koje je najčešće pognuto prema naprijed.

Nije manje važan ni pozitivan utjecaj koji nošenje grudnjaka ima na samopouzdanje žene.

Naime, grudnjak može u određenoj mjeri preoblikovati figuru, ispraviti male nedostatke, poput ovješenosti, vrlo malih ili vrlo velikih grudi, te cijelu figuru učiniti privlačnijom i skladnijom. Kod žena s izuzetno velikim grudima grudnjak pomaže zadržati grudi na mjestu gdje bi trebale biti (umjesto da budu spuštene gotovo do struka), što stvara dojam da su manje i čvršće.

Foto: Shutterstock
Bez obzira na zdravstvene prednosti ili mane, neke žene se jednostavno osjećaju zadovoljnije i samopouzdanije ako nose grudnjak.

Nošenje grudnjaka može pomoći i ženama s vrlo malim grudima da stvore iluziju punoće i veličine, što im omogućuje da se osjećaju zadovoljnije i sigurnije u sebe.

Potpora smanjuje bol i neugodu

Treba istaknuti i da nošenje grudnjaka sprečava neugodno i ponekad bolno udaranje dojki jedne o drugu (ako su većih dimenzija) pri hodanju i kretanju, kao i trenje između grudi i kože ispod njih te posljedično prekomjerno znojenje koje čak može izazvati gljivičnu infekciju u području neposredno ispod grudi. To je posebno važno ljeti na visokim temperaturama kad je znojenje pojačano, ali i pri bavljenju sportskim aktivnostima. Naime, vježbanje bez ikakve potpore grudima može izazvati bol i neugodu i dovesti do istezanja kože i ligamenata, a to opet vodi onome što niti jedna žena ne želi - obješenim grudima.

Nije točno

I naposljetku, što se tiče raširene teorije da je nošenje grudnjaka povezano s rakom dojke, nedavno je i znanstveno dokazano da to nije točno. Istraživanje koje je prije dvije godine provedeno u Fred Hutchinson Cancer Research Centru pokazalo je da grudnjaci, bilo koje vrste i oblika, neovisno o tome koliko dugo se nose, ni na koji način ne povećavaju rizik za obolijevanje od raka dojke.

PROTIV

Petnaestogodišnje istraživanje o učinku nošenja grudnjaka na izgled i zdravlje grudi, provedeno na Sveučilištu Besançon u Francuskoj pod vodstvom prof. Jean-Denisa Rouillona, pokazalo je da od njegova nošenja nema nikakve koristi.

U medicinskom, psihološkom i anatomskom smislu sprečavanje izloženosti dojki sili teži ne rezultira nikakvim pozitivnim učincima. Štoviše, isto istraživanje je otkrilo da je upravo suprotno od uvriježenog mišljenja, odnosno da nenošenje grudnjaka čini grudi čvršćima.

Razvijaju se mišići

Naime, nenošenje grudnjaka dugoročno dovodi do razvijanja veće količine mišićnog tkiva koje osigurava prirodnu potporu grudima, a zahvaljujući tome grudi bez grudnjaka izgledaju čvršće i podignutije, čak i veće. S druge strane, "potpora" koju grudnjak osigurava dojkama slabi mišiće u području grudi, a to dovodi do brže obješenosti dojki.

Prema rezultatima Rouillonova istraživanja, bradavice žena koje ne nose grudnjak u prosjeku su oko 7 milimetara više nego bradavice žena koje nose grudnjak. Osim toga, nenošenje grudnjaka omogućava bolji protok krvi u području oko dojki, što također pridonosi gradnji mišićnog tkiva, kao i većoj čvrstoći kože.

Znanstvenici su opovrgnuli teze da nošenje grudnjaka uzrokuje rak, ali su dokazali da ometa kvalitetan noćni san zbog pritiska tkanine, žice i kopče na kožu.

Foto: Shutterstock
Bile velike ili male, činjenica je da bez grudnjaka imamo bolji protok krvi oko dojki što pridonosi izgradnji mišićnog tkiva.

Nošenje grudnjaka ima još jednu negativnu posljedicu, a to je da stalno stezanje i pritisak ometaju i usporavaju cirkulaciju u području grudi. Bolno stezanje može, uz to, izazvati i druge neugodne probleme, kao što su otežano disanje, bol u području prsnog koša.

Pritišće limfe i krvne žile

Grudnjak, osobito ako nije odgovarajuće veličine, može stezati i pritiskati limfne putove, a to može dovesti do nakupljanja otrovnih i otpadnih tvari u tkivu, koje bi se inače izlučile iz tijela. Također, kad su krvne žile pritisnute i stegnute, smanjen je i dovod kisika i nutrijenata u stanice cijelog tijela. Jedno istraživanje provedeno u Sveučilišnoj bolnici u Walesu pokazalo je da grudnjaci povećavaju rizik za pojavu neugodne boli u grudima, kao i za pojavu cista. I za kraj, još jedno istraživanje čiji rezultati ne idu u prilog grudnjacima objavljeno je u stručnom časopisu The Journal of Biological and Medical Rhythm Research, i pokazalo je da nošenje grudnjaka dovodi do povećanja tjelesne temperature i smanjenja lučenja melatonina za čak 60 posto, a melatonin je ključan hormon kako za regulaciju sna, tako i za usporavanje procesa starenja te pravilno funkcioniranje obrambenog sustava.

Linker
17. travanj 2024 16:24