Sada je najbolje vrijeme da se uputite u prirodu i uberete kestene.
 Foto: iStock
Zbogom prehladi

Ma kakva viroza! Jesenski plodovi najbolja su zaštita

Jesen ne mora biti u znaku prehlada i viroza. Oboružajte se ukusnim, a prije svega zdravim namirnicama od kojih ćete 'pucati' od zdravlja.

Svako godišnje doba ima svoje čari, ali već pred kraj ljeta ljudi se pomalo zasite vrućina, te su nakon opuštajućeg godišnjeg odmora spremni za nove životne pothvate. Jesen je godišnje doba u kojem se priroda mijenja i kada najbolje spavamo. No, u tom periodu je zbog velikih promjena u načinu života i vremenskih prilika važno pripaziti na imunitet i jesti zdrave namirnice kako bismo se othrvali bolestima.

Najbolje je jesti sezonsko voće i povrće, a jesen nam nudi široki spektar zdravih namirnica.

Jabuka

U jesen su jabuke najsvježije, te se one nalaze među najrasprostranjenijim vrstama voća (postoji 10000 sorti jabuka). Plod jabuke je bogat hranjivim sastojcima poput vode, vitamina, minerala i vlakana. Jabuka nam pomaže kod probave, pospješuje imunološki sustav i pomaže u sprječavanju nastanka karijesa.

Poslije jabuke vam zubi izgledaju čišći nego nakon pranja zubnom pastom. Kora ovog voća ima i svojstva koja djeluju protuupalno. Trebalo bi jesti jabuku s korom, ali voditi računa da je ona iz organskog uzgoja.

To će te najbolje procijeniti po njenom izgledu i mirisu. jer ako savršeno izgleda i nema mirisa onda je najvjerojatnije bila tretirana kemikalijama. Jabuka je voće koje se najduže može držati u hladnoj prostoriju, a da se ne pokvari.

Kruška

Ovaj simbol jeseni među voćem je bogat vitaminima, mineralima, a i jedan je od ploda s najviše vlakana. Vlakna najviše pomažu da probava bude regulirana, te ju je zato dobro davati i maloj djeci. Jedini nedostatak je što se kruške brzo kvare kad sazriju i treba ih čuvati u hladnjaku.

Kesten

Sada je najbolje vrijeme da se uputite u prirodu i uberete kestene. Oni najviše obilježavaju jesen i prvu hladnoću, a i tako su ukusni. Pitomi kesteni su blagog, slatkastog okusa i za razliku od ostalih orašastih plodova jedini su koji sadrže vitamin C. Kesten se i zbog svojih ljekovitih svojstava koristi u farmaceutskoj industriji. Obratite pozornost kod branja ili kupnje da imaju što veći sjaj bez rupica na ljusci. Kesteni se mogu čuvati nekoliko tjedana na hladnome mjestu.

Grah

Jesen je najbolje doba za ljubitelje mladog graha. On se puno lakše i potpunije kuha i ne mora se namakati. Grah je najbolji izvor proteina i B vitamina, a sastojci pomažu u očuvanju krvnih žila, uravnotežuju šećer u krvi i pozitivno djeluju na mentalno zdravlje. Suhi grah možete čuvati i do godinu dana.

Foto: iStock
Nemojte zanmariti šipka, jabuke, bundeve...

Kupus

Ovo povrće bogato je vitaminom C, beta-karotenom, mineralima, kalijom, željezom, magnezijom. U ovim hladnim danima najbolje čuva imunitet od raznih prehlada i bolesti. Salatu od kupusa probajte uvrstiti u svoj jelovnik da bi ojačali imunitet. Ne kvari se brzo i može dosta dugo stajati u hladnjaku.

Bundeva

Poznata je diljem svijeta kao izrezbareni ukras za noć vještica. Ovaj plod izrazito je narančaste boje i pun je ljekovitih i hranjivih sastojaka. Bundeva je bogata beta-karotenom koji je najvažniji sastojak za zdravlje kože. Njeno meso sadrži i kalij, vlakna, magnezij i vitamine B, C, E I K. Ona također sprečava infekcije te suprimiraju razvitak gljivice Candida albicans, odgovorne za vaginalne infekcije žena. Sjemenke bundeve također moramo spomenuti, jer sadrže omega 3 i omega 6 masne kiseline i imaju veliki udio proteina i minerala, osobito fosfora i magnezija. Od bundeve se mogu raditi razna jela, od juhe, pirea, deserta.

Šipak

Bogat je antioksidansima (puno više nego zeleni čaj), vitaminom C, folnom kiselinom, kalijem. Šipak pomaže u problemima sa srcem, a kod anemičnih osoba podigao je razinu željeza u kratkome roku. Možete napraviti i sok od šipka koji je, ne samo zdrav već i jako fin.

Mandarine

Ovo ukusno voće odličan je saveznik kod prehlada i viroza. Bogate su vitaminom B, kalcijem, magnezijem, cinkom i kalijem. Kora mandarine nekoć se koristila kako bih se ublažili bolovi u trbuhu, a danas se najčešće upotrebljavanja u stvaranju eteričnih ulja.

Linker
25. travanj 2024 15:09