Stiže li i vama prinova, probajte primijeniti savjet mame Bobe - ne isključujte starije dijete
 Snimila: Berislava Picek/EPH
Pripremite se na vrijeme

Mučite se djetetu objasniti da stiže beba - mi imamo recept

Naša kolegica Boba, bivša urednica magazina Dom&dizajn te Nekretnine Jutarnjeg lista, totalno se uživila u ulogu majke. Nakon Fabijana koji će uskoro napuniti dvije godine, ponovno je postala mama. Uz sreću zbog dolaska Lovre, pribojavala se kako će njezin prvorođenac podnijeti da više nije sam...

Piše: Boba Blašković


O-oko, n-nos, u-uho, tim je riječima moj tada 19-mjesečni Fabijan dočekao mene i našu bebicu, zadivljeno i pomalo zbunjeno upirući prst u našeg malog Lovru. Laknulo mi je! Iskreno, strašno sam se bojala kako će izgledati taj prvi susret, kao i kako će Fabi reagirati kad budem u bolnici, kada mu prvi put u životu ne zaželim laku noć i tako nekoliko dana zaredom. Bojala sam se više toga, nego samog poroda, zato valjda imam sreće da su trudovi, porod i cijeli taj dan proletjeli i prošli savršeno. A sada, kada je prošlo onih najgorih dva i pol mjeseca, mogu reći da su sve moje psihofizičke pripreme, proučavanje literature, pripremanje Fabijana na novog člana obitelji te kombinatorike i logistike savršeno isplatili, zato ću vam ispričati našu priču. Možda nekome pomogne.

Pripreme su počele u trudnoći

Kako mi je trbuh postajao veći, tako sam starijeg sina počela pripremati da će dobiti brata. Pokazivala sam mu bebe na ulici, posjećivali smo prijatelje s bebama, čitali knjige o životinjama i mladuncima. Nabavili smo čitavo životinjsko carstvo plišanih igračaka koje ga vole i tješe: pandu s kojom spava, medvjeda koji ga čuva, majmunčića s kojim se igra...
Godišnji odmor iskoristila sam za odvikavanje od kolica te prelazak u vlastitu sobu i spavanje u velikom krevetu. Odgodila sam odvikavanje od pelena jer mu nisam željela uvoditi previše novih stvari te da mu se zbog regresije u ponašanju, koja se obično dogodi, stvore neke traume.
Odlazak u vrtić također sam odgodila, što od straha od bolesti i viroza te dvostrukog noćnog bedinanja, što zbog bojazni da bi se mogao osjećati odbačeno.

Vrijeme za povezivanje

"Mama ima novu bebu i sada mene šalje u vrtić." Tko zna što si klinci mogu zabrijati. Nismo htjeli riskirati. Zato i bilo kakav odlazak kod baka i dede u Pulu nije dolazio u obzir, kao i bilo kakva veća promjena njegove dnevne rutine. Odlučili smo od početka biti doma sami, pa što bilo.
Mame, odnosno bake zaposlili smo da kuhaju ručkove i šalju ih autobusom i tako srezali dragocjeno vrijeme za barem dva sata dnevno. I hvala im na tome, puuunooo! A suprug je iskoristio mogućnost dobivanja roditeljskog dopusta kojeg očevi imaju pravo iskoristiti do 8. godine djetetova života.
I to je apsolutno genijalno. Ne znam zašto više roditelja ne koristi tu mogućnost. Država na taj način potiče bonding očeva s djecom, što je genijalna stvar i iskreno, kada čujem kakve druge, puno bogatije zemlje imaju brutalne porodiljne uvjete, presretna sam što naš porodiljni iznosi šest mjeseci punu plaću, a daljnjih šest, odnosno 8 mjeseci 2500 kuna. Presretna.
To što je suprug ostao s nama kući omogućilo je da se oboje od početka povežemo s Lovrom, a jednako tako da ne zapostavimo starije dijete.

U početku je raspored bio: jedno od nas je ujutro s jednim djetetom, popodne promjena… Nakon par tjedana, kada je Lovro uhvatio ritam hranjenja i spavanja, svatko od nas imao je rezerviran barem sat vremena da bude sam s jednim djetetom.

Fabijan se, recimo, jako veseli šetati i ići u dućan sa mnom, gledati police, tražiti po dućanu banane, jabuke, kekse... Od svake banalnosti nas dvoje radimo igru. Ponekad u povratku sjednemo na kavu, i to uglavnom jer Fabi inzistira, a kavice su nam izgovor za kvalitetno provedeno vrijeme, gdje postojimo samo nas dvoje i neka pričica koju mu pričam ili čitam. Čitanje knjiga pomaže i u trenucima kada bi Fabi htio biti sa mnom, a ja, recimo, hranim Lolu. Nikada mu u tim trenucima ne govorim: "Pusti, Fabi, poslije ćemo čitati", nego se trudim zaposliti ga ili mu iz glave napamet čitam knjige, koje on lista i odgovara na moja pitanja: gdje je zec, medo, lija..

Najvažnija je potpora

Suprug Dražen radi istu stvar. I on nuna Lolu, mota mu guzu, hrani ga, vodi u šetnju, sterilizira bočice, pegla, Fabiju sprema klopu, vodi ga u park, čita mu knjige, svira, pleše... Sve kao i ja. I zato je vjerojatno najbolji muž na svijetu. A to je ono što vam je kad imate dvije male bebe najpotrebnije. Potpora. Psihička i fizička.
I savršena logistika i gomila gedgeta koji olakšavaju stvar.
Perilica, sušilica, peglanje samo nužnog, sterilizator, skuhan ručak. Sve to savršeno pomaže, ali najviše činjenica da znaš da to opće ludilo u kojem stalno mijenjaš pelene, hraniš, uspavljuješ, pereš, kupaš, nunaš… neće trajati vječno. Sve to tako brzo prođe i kada to osvijestite, počnete uživati u svakom noćnom hranjenju, nunanju u 3 ujutro i polusatnom nošenju da podrigne.
Taj savjet pročitala sam u knjizi "Kako uspavati dijete" koja mi je mnogo pomogla savjetima, kao i mnoge druge koje sam pročitala o odgoju djece i tim prvim danima.


Zagreb, 200116.
Obitelj Bankovic dobika je jednog novoga clana malog dvomjesecnog Lovru.
Foto: Berislava Picek/ CROPIX
Snimila: Berislava Picek/EPH
Fabi roditeljima pomaže u gotovo svim zadacima oko Lole - mijenja mu pelene, vodi ga u šetnju, sprema mu hranu, čita knjige, svira, pleše... No, samo da znate, i njemu je mali brat poslao poklon iz rodilišta!


Evo par savjeta koje smo usvojili i koji su meni i suprugu pomogli da Fabi prihvati Lolu i da nije ljubomoran, barem ne previše.
  1. Starije dijete mora znati da stiže beba, a zgodno je da omiljena igračka također dobije bebu. Naša panda s kojom on spava također je dobila malog bracu pandu.
  2. Pripremite dijete na to da će mama otići na par dana u rodilište i nabavite poklone koje mu svaki dan šalje beba iz bolnice. Kad se Lovro rodio, tata je našem starijem sinu dao kamion miješalicu koji mu je iz bolnice poslao Lolo, a u pričuvi je bilo još poklona ako stvar sklizne i treba pribjeći potkupljivanju.
  3. Kada dolazite kući s bebom, našminkajte se, sredite, nahranite bebu kako bi bilo što manje nervoze. Neka bebu u kuću unese tata, tako da vi slobodno možete zagrliti dijete, a ne da mu se u sjećanje ureže slika u kojoj vi nosite bebu koja plače, a on vas ne može zagrliti jer vi imate novu bebu u rukama.
  4. Uključite ih u sve. U mijenjanje pelena, čišćenje nosića, guranje kolica, donošenje bočice… Iznenadili biste se koliko oni zapravo znaju pomoći, samo ako ih naučite da vam pomognu i ako ih pritom ni na što ne silite. Zaposlite ih prije nego što im postane dosadno i počnu divljati. No, naravno, poštujte njihovu želju da se ponekad žele samo igrati svojim autićima.
  5. Sve radnje radite zajedno i paralelno. Ako starije dijete želi bočicu ili ponovno dudu ili počne puzati, nemojte od toga stvarati problem i grditi ga ili mu se rugati. Pohvalite ga što pokazuje bebi kako se puže, pije na bočicu, podriguje. Hvalite ga i neka uživa u ulozi mentora, tj. starijeg brata ili sestre! Mora postati zaštitnik!
  6. Uvijek nađite vremena za oba djeteta i nemojte nikada govoriti: "Pusti sad to, mama sada mora nahraniti/nositi/presvući bebu". Umjesto toga, zaokupite njegovu pažnju nekom novom pjesmicom, pričom, igračkom koju vam baš sada treba donijeti iz drugog dijela stana. Umjesto "ne i pusti", recite mu što da!
  7. Dopustite starijem djetetu da dira bebu i naučite ga kako da bude nježno te što smije, a što ne smije. Objasnite mu da će beba narasti i da će se onda zajedno igrati, a do tada mu on može čuvati zvečke, loptice, medvjediće…
Linker
23. travanj 2024 07:30