U obitelji ne treba bježati od sukoba jer oni uče djecu kako se u životu postaviti u konfliktnim situacijama.
 Foto: iStock
Sukobi nisu nužno loši

Naučite se pametno svađati s djecom

Prilikom sukobljavanja oko mišljenja ili stavova važno je djeci pružiti priliku da se slobodno izraze, saslušati ih s poštovanjem i odustati od pozicije 'ja sam uvijek u pravu', kažu psiholozi.

Piše: Biserka Tomljenović, dječji terapeut i magistra socijalnog rada u centru Žiraha


Neka djeca su jednostavno uvijek kontra, tvrdoglava su i imaju čvrst stav oko kojeg su se spremna boriti. Pod svaku cijenu. Zbog toga su vrlo sklona svađanju. Oko svega. A to nerijetko zna izluditi roditelje. Imajte na umu da su takva djeca hrabra, što je pozitivna odlika, a psiholozi kažu da će često odrasti u sjajne vođe. Dakle, vaše male svađalice sposobne su promišljati same, propitkivati i biti neovisne, a na vama je da te pozitivne karakteristike izbalansirate.

U mnogim obiteljima vlada mišljenje da je sklad pod svaku cijenu bolji od sukoba, no sukobljavanje je, kažu psiholozi, sastavni dio svakodnevnog života s kojim se djeca trebaju naučiti nositi.

Kroz sukobe djeca uče zastupati sebe, poštivati tuđe granice, ali i tražiti da se poštuju njihove. U situaciji kada djeca nemaju pravo na sukob zatvara se i prostor u kojem oni uče štititi svoj integritet, slobodno izražavati svoja mišljenja, osjećaje i potrebe pa čak i kad znaju da neće odmah naići na odobravanje. Kvalitetno razrješavanje sukoba uči nas prihvaćanju sebe i drugih usprkos različitostima, otvorenosti za tuđa mišljenja i promjene vlastitih mišljenja, čime otvaramo put za kontinuirani rast i razvoj.

Postavljanje granica je važan dio odgoja

Svakako, nije uputno djeci prepustiti da uvijek rade štogod ona žele. Postavljanje granica i učenje o granicama važan je dio odgoja djece i roditeljske odgovornosti. Međutim, dijete često osjeća bijes i ljutnju koja proistječe iz osjećaja bespomoćnosti u situacijama kad se ne slaže s odlukom starijih, a ne može utjecati na to da se ona promijeni. U takvim situacijama odrasli trebaju djeci dati pravo na te osjećaje, pomoći im da ih izraze na prihvatljiv način i pokazati im da razumiju kako je biti na njihovu mjestu. To je dobra prilika za učenje o granicama u sukobu.

Djeci trebamo jasno pokazati koja su ponašanja potpuno neprihvatljiva i omogućiti im da izraze bijes i ljutnju na neki prihvatljiviji način, primjerice vikanjem u jastuk, bacanjem mekanih predmeta u pod, glumljenjem zmaja koji riga vatru i slično.

Najvažnija poruka koju dijete u takvim prilikama treba razumjeti iz našeg ponašanja je - imaš pravo na svoju ljutnju i bijes, znam da ti sad nije lako i ovo su načini na koje ih možeš iskazati.

Saslušajte dijete s poštovanjem

Roditelji koji svakoj pa i najsitnijoj raspravi pristupaju kao bojnom polju, na kojem ne smiju pokazati ni trunku slabosti, propuštaju priliku stvoriti situacije u kojima će dijete steći iskustvo uspješnog zastupanja svog osobnog integriteta. Prilikom sukobljavanja oko mišljenja, stavova ili vrijednosti važno je djeci pružiti priliku da se slobodno izraze, saslušati ih s poštovanjem i odustati od pozicije 'ja sam uvijek u pravu'.

Trenuci u kojima dijete osjeti da snagom argumenata može utjecati na vaše odluke, mišljenje i stavove neobično su dragocjeni za izgradnju samopouzdanja.

Time djetetu šaljete važne poruke - vjerujem ti i poštujem tvoje mišljenje. Važan si mi i važno mi je čuti što misliš. Naš odnos važniji mi je od pobjede u raspravi.

Foto: iStock
Tinejdžeri u pubertetu testiraju granice, a na roditeljima je da im pokažu koje granice ipak ne smiju prijeći.

Dok je dijete u pubertetu mudro birajte bitke

Pubertet je roditeljima iznimno izazovno razdoblje jer gube osjećaj nadzora nad djecom. U pubertetu počinje velika promjena roditeljske uloge, od zaštitnika bespomoćnog djeteta do pomoćnika na putu ka odraslosti i osamostaljenju. U ovom je razdoblju najvažnije pametno birati bitke i ne svađati se oko svake sitnice.

Nije isto raspravljamo li oko toga treba li dijete ići van s prijateljima iako ima temperaturu 38 ili o tome hoće li odjenuti neku čudnu odjevnu kombinaciju.

Pojašnjavanje roditeljske uloge i odgovornosti često pomogne starijoj djeci razumjeti naše 'nerazumne' odluke.

Takvi sukobi dijete će ostaviti samo s osjećajem bespomoćnosti i grižnje savjesti, a učestalo ponavljanje takvih situacija može štetno utjecati na razvoj pozitivne slike o sebi.

Savjeti za pametniju svađu s djecom:

  • Pametno birajte bitke i ne svađajte se oko najmanje sitnice.
  • Saslušajte njihove želje i potrebe.
  • Dajte im do znanja da ih razumijete.
  • Dajte djetetu pravo na bijes i ljutnju, ali ga naučite da te osjećaje izrazi na prihvatljiv način.
  • Odustanite od pozicije 'ja sam uvijek u pravu, živimo u demokraciji.
  • Kad dijete pred vas iznese razuman argument, razmotrite ga i uvažite.
  • Ako postoji kazna za dijete, predložite neki način iskupljenja za počinjene greške.
  • Ispričajte se kada ste u krivu.
  • Obrazložite svoju odluku jer će je dijete tada bolje shvatiti.
  • Ponudite kompromis.
  • Uvedite mogućnost proglašavanja primirja kako bi spriječili eskalaciju.
  • Nastavite raspravu kasnije kad se svi malo smirite.
  • Ako inzistirate na apsolutnom autoritetu, sukob nikada ne može biti konstruktivan i zdrav.
Linker
19. travanj 2024 22:43