Nekomplicirani kašalj traje tjedan ili dva kod pacijenata koji su inače aktivni i zdravi. Takvi, nekomplicirani slučajevi ne uključuju vrućicu ili nevoljkost, samo učestali kašalj.
 Foto: Istock
SVe što trebate znati

Sezona je zaraznog kašlja kod pasa, ne zanemarujte simptome

Bolest može biti kratkotrajna i toliko blaga da se uopće ne mora liječiti, no može napredovati i do opasne upale pluća, ovisno o tome koji su je infektivni mikroorganizmi izazvali i o imunosnom statusu oboljelog psa.

Piše: Lea Kreszinger, dr. vet. medicine Veterinarska klinika Kreszinger www.klinika-kreszinger.com

Gotovo četvrtina pacijenata koji su u posljednjih mjesec do dva došli u veterinarske ambulante, što dovedeni danju ili primljeni u hitnu noću, došli su zbog istog problema - vlasnici su pokušavali razaznati je li njihov pas progutao nešto, zagrcnuo se, treba li povratiti ili kašlje. Svima je zajedničko bilo to što su zvučali kao da pokušavaju nešto izbaciti iz grla i pritom su povratili bijelu sluz. Razlika je bila uglavnom u razini panike kod vlasnika i u načinu interpretiranja simptoma.

Zarazni kašalj u pasa (zarazni laringotraheitis, zarazni traheobronhitis) infektivna je bolest kod pasa koju karakterizira oštar, energični kašalj, koji većina ljudi opisuje kao 'nešto što je zaglavljeno u grlu psa'.

Bronhitis može biti kratkotrajan i toliko blag da se uopće ne mora liječiti, no može napredovati i do opasne upale pluća, ovisno o tome koji su ga infektivni mikroorganizmi izazvali i o imunosnom statusu pacijenta. Nekomplicirani kašalj traje tjedan ili dva kod pacijenata koji su inače aktivni i zdravi. Takvi, nekomplicirani slučajevi ne uključuju vrućicu ili nevoljkost, samo učestali kašalj. Uzročnici mogu biti brojni mikroorganizmi, često i više njih istovremeno. Klasična kombinacija za nekomplicirani zarazni kašalj je infekcija virusom parainfluenze ili adenovirusa tipa 2 u kombinaciji s bakterijom Bordetellom bronchiseptica. Infekcije koje uključuju vrste Mycoplasme ili influence pasa sklonije su napredovanju pneumonije kod imunosno oslabljenog psa.

Kašlje ili obrnuto kiše?

Psi zaista mogu različito zvučati dok kašlju. Najčešće je kašalj prepoznatljiv, no važno je prepoznati i tzv. obrnuto kihanje. Obrnuto kihanje često je uzrokovano kašljem, gušenjem, kihanjem, povraćanjem ili nekom vrstom respiratornog problema (anatomska devijacija dišnog sustava, strano tijelo, polip, alergijska reakcija itd.). Obrnuto kihanje ili golicanje u grlu smatra se normalnim kod pasa i zahtijeva pozornost samo ako je prekomjerno. Važno je prepoznati kašalj.

Kašalj može biti suh ili produktivan, što znači da može slijediti gutanje ili izbacivanje pjenaste sluzi, što ne treba zamijeniti s povraćanjem.

Kako se širi infekcija

Zaraženi pas izlučuje infektivne bakterije i/ili viruse u respiratorni sekret, a aerosol iz sekreta širi se zrakom gdje ga udiše zdrav pas. Psi najčešće obolijevaju nakon međusobnog bliskog kontakta, izloženiji su i društveni psi, tijekom šetnje i igre (u parkovima, čekaonicama veterinarskih ambulanti, salonima za uljepšavanje) ili veće skupine pasa u loše klimatiziranim prostorima (skloništa, uzgajivačnice) i psi slabije imunosti. Mikroorganizmi se također prenose preko igračaka ili zdjelica za hranu. Vrlo važnu ulogu zdravog dišnog sustava čini mukocilijarni sustav.

Ako je njegova funkcija narušena (zbog stresa, transporta, loše ventilacije, dima, prašine, hladnoće, drugih mikroorganizama ili bolesti), dolazi do proboja bakterija, u najvećoj mjeri B. bronchiseptice, no najčešće praćene još nekim mikroorganizmom.

Dijagnoza i liječenje

Dijagnozu postavlja veterinar temeljem anamneze i općeg kliničkog pregleda nakon kojeg propisuje terapiju. Važno je postaviti dijagnozu radi moguće komplikacije upalom pluća, koja je najčešće praćena oslabljenim apetitom i povišenom tjelesnom temperaturom. Radiološki nalaz kompliciranih slučajeva prikazuje bronhitis ili upalu pluća. PCR testovi (polimerazne lančane reakcije) postaju sve dostupniji u referentnim laboratorijima, što je ponekad korisno u provođenju terapije kod kompliciranih slučajeva. Tek neznatan broj slučajeva zaraznog kašlja proći će bez ikakvog oblika terapije. Suzbijanje kašlja vrlo je važno kako bi se psima olakšao period dok imaju infekciju. Simptomi se moraju vidljivo povlačiti u tjedan dana.

Vlasnicima preporučujemo smanjenje fizičkih aktivnosti psa koje mogu uzrokovati učestalo dahtanje te zamjenu ogrlice oprsnicom kako bi se smanjio pritisak na dušnik. Kod nekih pasa i mekša hrana može olakšati simptome.

Kod određenog broja pacijenata kod kojih se bolest komplicira bronhitisom ili pneumonijom veterinar će prema procjeni propisati kompleksniju, najčešće antibiotičku terapiju.

ŠTO AKO SE SIMPTOMI NE POVLAČE

Već u tjedan dana terapije sirupom koji smanjuje simptome kašlja treba biti vidljivo barem djelomično poboljšanje. U suprotnom se preporučuje ponovni pregled. Kašalj može aktivirati prethodno asimptomatski kolaps dušnika ili stanje može napredovati do upale pluća. U ovom je stadiju važno isključiti i bolesti poput nezaraznog bronhitisa i astme, kongestivnog zatajenja srca ili nekog drugog stanja koje uzrokuje simptom kašlja.

PREVENCIJA CIJEPLJENJEM

Cijepljenje je dostupno samo za B. bronchisepticu i tek nekoliko sojeva virusa. Cjepiva protiv adenovirusa tipa 2 i parainfluenze obično su uključena u neke od vakcina kojom cijepimo štenad. Za B. bronchisepticu cjepivo se može dati kao zasebna vakcina ili kao nazalna imunizacija, ako je dostupna na tržištu. Cijepljenje nema koristi kod onih pasa koji su već u inkubaciji.

Cjepivo protiv B. bronchiseptice ne može spriječiti infekciju, nego samo ublažiti simptome bolesti. Psi koji su se oporavili od infekcije B. bronchisepticom najčešće su imuni na ponovnu infekciju šest do dvanaest mjeseci.

Linker
25. ožujak 2024 15:30