Treba znati i kako su pretrage zahtjevne, jer je samo deset posto stranih tijela uočljivo na rendgenskoj snimci.
 Foto: iStock
Razlog za zabrinutost

Liječnici zgroženi koliko djece završi na operacijama zbog nepažnje roditelja

Zabrinjava činjenica da roditelji zanemaruju opasnosti koje vrebaju od komadića tvrde hrane ili sitnih igračaka koje dijete može neviđenom brzinom "strpati u usta" i progutati.

Svaki tjedan u nekoj od zagrebačkih bolnica završi malo dijete koje je progutalo, odnosno udahnulo strani predmet, zbog čega se hitno mora podvrgnuti stresnom i rizičnom zahvatu vađenja komadića hrane ili dijelova igračaka iz pluća, jer u protivnom može umrijeti.

Liječnici za ovakvo stanje, koje je u posljednje vrijeme postalo gotovo uobičajeno, okrivljuju needucirane roditelje i upozoravaju: ne biste smjeli maloj djeci bez nadzora dopustiti da jedu kikiriki, sjemenke, komadiće hrane, a nerijetko se u plućima nađe i "zalutala" igračka ili bombon.

Može biti po život opasno!

Najugroženija su djeca do tri godine, koja u toj dobi istražuju svijet oko sebe te su sklona štošta stavljati u usta, a i roditelji danas, češće nego ranije, zanemaruju opasnosti koje vrebaju od komadića tvrde hrane ili sitnih igračaka. Udisanje stranog tijela potencijalno je životno ugrožavajuće.

U Kliničkom bolničkom centru Sestara milosrdnica prošli su tjedan imali dva takva slučaja, a jedno je bilo dijete s nepune dvije godine koje je udahnulo kikiriki još prije mjesec dana, a roditelji na to nisu previše obraćali pažnju jer nije bilo simptoma. No, dijelovi kikirikija začepili su djetetu polovicu pluća.

Najčešće se odmah i ne uoči da je dijete nešto udahnulo, već ima nekoliko upala pluća bezuspješno liječenih antibioticima, a tek nakon razgovora s roditeljima otkrijemo kako je moguće da je nešto udahnulo, kažu liječnici.

Na koje simptome obratiti pažnju

Rendgen registrira smanjenu prozračnost pluća, što može biti posljedica upale, no strano se tijelo, ako nije metalno, ne vidi. Samo deset posto stranih tijela uočljivo je na rendgenskoj snimci. Bronhoskopija je dijagnostičko-terapijska pretraga koja nam otkriva strano tijelo u plućima i kojom ga izvadimo tijekom zahvata u općoj anesteziji. No i ona može biti opasna jer pomoću cijevi ulazimo u dišne puteve i postoji opasnost od fatalnog ishoda ako se strano tijelo zaglavi u dušniku, upozoravaju liječnici otorinolaringolozi.

Udisanje stranog tijela može imati različite simptome - od laganog kašljucanja do otežanog disanja, prestanka disanja i smrti. Takvi pacijenti zahtijevaju hitnu liječničku intervenciju.

Najčešće je riječ o djeci do tri godine, koja postaju sve samostalnija, istražuju svijet, sve su aktivnija, znatiželjnija, a zbog smanjene roditeljske kontrole može se dogoditi da se razne stvari nađu u bronhu, gornjem dijelu traheje i plućima. Najčešće aspiriraju kikiriki i ostale orašaste plodove, zatim komadiće hrane, primjerice jabuku i grožđe, ali i bombone, kokice te sitne dijelove igračaka iz kinder jaja ili male lego kockice.

Liječnici savjetuju:

• Djeci do četvrte godine ne bi se smjeli davati bomboni i gume za žvakanje, koštuničasti plodovi, kokice, grožđe, veći komadi tvrđeg voća ili mesa.

• Dijete trebaju hraniti samo roditelji, a ne braća, sestre ili druga djeca.

• Djecu treba ohrabrivati da hranu što bolje sažvaču.

• Tijekom hranjenja treba upozoriti dijete da ne priča, ne smije se, ne plače te da se ne igra tijekom hranjenja. Ako plače, nemirno je ili zaigrano, prekinite obrok i nastavite kad se dijete umiri.

• Kod igre i kupovanja igračaka treba izbjegavati igračke s malim dijelovima, odnosno pratiti upute o dobnoj ograničenosti na igračkama.

• Uvijek nadzirite starije dijete, jer često ono daje mlađem potencijalno opasnu igračku.

• Educirajte se za pružanje prve pomoći djetetu koje je životno ugroženo udahnutim stranim tijelom.

Sve o tome čitajte u novom Doktoru u kući.

Linker
18. travanj 2024 21:01